O odzyskiwaniu słów kilka
Odzyskiwanie danych w przypadku wystąpienia uszkodzeń nośników o charakterze mechanicznym i elektronicznym wymaga korzystania z zaawansowanych rozwiązań.
Jest to nie tylko zaplecze w postaci odpowiednio wykształconej kadry specjalistów, którzy wiedzą jak ugryźć dany problem, ale także - odpowiednie zaplecze techniczne - w postaci pomocnych programów i aplikacji systemowych; laboratorium z wyposażeniem pozwalającym na realizowanie założonych celów, jak i narzędzia i specyfiki, konieczne w niektórych przypadkach do powodzenia procesu jakim jest odzyskiwanie danych.
Jeżeli dysk twardy uległ uszkodzeniu o charakterze elektronicznym wówczas okazać się może, iż wystarczy wymienić elementy elektroniczne dysku, by umożliwić jego prawidłowe działanie. Wtedy dane zostaną odzyskane w zasadzie, bez uszczerbku. Jednak może również okazać się, iż uszkodzenia są znacznie poważniejsze. Wtedy wiele zależy od precyzji specjalisty, który zajmie się tym zadaniem. Wiadomo, im jest lepszy, tym większa szansa na powodzenie procesu.
Z kolei odzyskiwanie danych, kiedy uszkodzenie ma charakter mechaniczny bywa zazwyczaj bardzo kłopotliwe. W przypadku płyt CD - wystarczy zastosowanie odpowiednich specyfików wspierających usunięcie rys, które uniemożliwiają dostanie się do zapisanych danych. Jednak w przypadku uszkodzeń mechanicznych np. dysku twardego - konieczne może się okazać przeniesienie jego sprawnych elementów do nowego źródła, co wymaga niesamowitej wprawy i znajomości tematu, a także - bogatego zaplecza laboratoryjnego. Profesjonalnie prowadzone odzyskiwanie danych daje wielkie szanse na powodzenie. Średnia skuteczność procesu na świecie wynosi obecnie 76%. - to dobry wynik. Jednak do doskonałości jeszcze daleko.
Jeżeli zależy nam na odzyskaniu istotnych danych nigdy nie powinniśmy próbować odzyskać ich samodzielnie. Nawet jeżeli uszkodzenie ma charakter logiczny i w teorii można skorzystać z dostępnych programów. Okazuje się bowiem, iż źle przeprowadzone odzyskiwanie danych może być bardziej szkodliwe niż nicnierobienie.
Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz